Kupujemy sztućce i chcemy, by służyły nam jak najdłużej.
Na co zwracać uwagę przy zakupie sztućców?
Co znaczą oznaczenia przy sztućcach?
Jak dbać o sztućce ?
Czy zmywarka szkodzi sztućcom?
O tym dowiecie się w dalszej części artukułu.
Materiał z jakiego wykonane są sztućce
Sztućce wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej będą służy nam najdłużej - jeśli właściwie o nie zadbamy.
Oznaczenia przy sztućcach mówią nam o tym ile chromu oraz ile niklu jest w nich procentowo zawartych (np. 18/10 18% chromu i 10% niklu) - resztę stanowi żelazo.
Stal nierdzewna jest twarda, trwała i odporna na uszkodzenia, chrom chroni sztućce przed korozją, a nikiel nadaje im połysku.
Sztućce ze stali nierdzewnej 18/10
Są to sztućce, które zawierają 18% chromu i 10% niklu. Dzięki zawartości chromu sztućce te nie korodują, a zawartość niklu zadaje im eleganckiego połysku. Takie sztućce są trwałe i odporne na uszkodzenia. Jedyny mankament może stanowić obecność niklu, który czasami uczula prowadząc do reakcji alergicznych. Dla osób borykających się z problemem alergii lepsze będą sztućce 18/0.
Sztućce ze stali nierdzewnej 18/0
Są to sztućce pozbawione zawartości niklu i z 18% zawartością chromu. Jest to najbardziej optymalna wersja sztućców dla osób, które mają problem z alergenem jakim jest nikiel. Bezniklowe sztućce są również trwałe i przy odpowiedniej pielęgnacji długo nam posłużą.
Noże ze stali nierdzewnej 13/0
Zawartość 13% chromu i 0%niklu stosowana jest wyłącznie do produkcji noży - niższa zawartość chromu wpływa na większą elastyczność sztućca - co jest pożądaną cechą przy krojeniu nożem.
Komplet sztućców 24 el. dla 6 os. Whisper AMEFA
Komplet sztućców 24 el. LONDON BM DA TAVOLA
Komplet sztućców 24 el. ECLAT szary grochy AMEFA
Sztućce ze srebra
Srebrne sztućce nadal są popularne i niezwykle efektownie prezentują się na stole. Sztućce wykonywane ze srebra o wysokiej próbie (np. 999) są trwałe, charakteryzują się wyjątkowym połyskiem i ze względu na brak obecności niklu - są bezpieczne dla alergików. Sztućce ze srebra należy myć ręcznie - mycie w silnych detergentach będzie prowadziło do zarysowań, matowienia i ciemnienia srebra.
Jak dbać o sztućce?
Odpowiednio je czyścić. Usuwać z nich resztki jedzenia (nie doprowadzać do zaschnięcia resztej jedzenia na ich powierzchni), wycierać do sucha po każdym umyciu (nie pozostawiać w wilgotnym środowisku do samoistnego wyschnięcia, by uniknąć zacieków).
Bez względu na to czy myjemy sztućce ręcznie czy w zmywarce - warto pozbywać się z nich zaraz po użyciu resztek jedzenia.
Myjąc naczynia ręcznie nie stosujmy ostrych środków myjących, drapaków, gdyż mogą one doprowadzić do zarysowań i mikrouszkodzeń sztućców. Zwracajmy także uwagę na detergent, którym decydujemy się myć sztućce - warto, by nie był zbyt inwazyjny.
Myjąc naczynia w zmywarce pamiętajmy o wcześniejszym usunięciu resztek jedzenia. Umieszczamy sztućce w odpowiednim dla nich miejscu w zmywarce - specjalnym koszu, zawsze ostrzem do dołu. Zadbajmy o to, by sztućce nie dotykały siebie, a noże były oddalone od widelców i łyżek. Po zakończonym procesie płukania warto otworzyć na chwilę drzwiczki zmywarki, aby odprowadzić nadmiar pary - dzięki temu na sztućcach nie powstaną nieestetyczne zacieki. Bez względu na to czy myjemy sztućce ręcznie czy w zmywarce, zawsze warto wytrzeć je do sucha - najlepiej sprawdzą się tutaj ściereczki z bawełny, flaneli lub mikrofibry.
Czy sztućce mogą rdzewieć?
Sztućce wykonane ze stali nierdzewnej nie rdzewieją, pod warunkiem, że dbamy o ich dokładne czyszczenie i wycieranie do sucha po każdorazowym użyciu - korozja jest efektem niewłaściwej pielęgnacji.
Jakich sztućców nie należy myć w zmywarce?
Sztućce, które nie lubią mocniejszego mycia, jakie serwuje im zmywarka to:
- sztućce ze złotymi zdobieniami
- sztućce pokryte różowym złotem
- sztućce czarne
- sztućce stylizowane na miedź
Nawet, jeśli producent dopuszcza mycie w zmywarce tego typu sztućców, warto mieć na uwadze, że takie działania mogą wpłynąć na ich żywotność.
Komplet sztućców 24 el. miedź Trend AUSTIN AMEFA
Komplet sztućców 24 el. czarny Trend AUSTIN AMEFA